• Cancel
    Filter
  • Catalog of Auction (PDF)
Filter

DENİZLER KİTABEVİ - Nadir Kitap - Harita - Gravür Müzayedesi

Müzayedemiz 12 Haziran Pazar günü saat 20:07'den itibaren canlı olarak yayınlanacaktır. 20:05'e kadar ön teklif verebilirsiniz. Her lotun ekranda kalma süresi 10 saniyedir. Lotlar sıra ile satışa çıkacak ve süresi boyunca teklif gelmesi halinde her lot pey verme süresi 10 saniye daha uzayacaktır. Komisyon Oranı: %15'tir.

Ödeme süresi 7 gün olup, son ödeme günü 19 Haziran’dır.

Müzayede bitimine kadar eserleri Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı’nda görebilirsiniz.

Currency Converter:
Lot: 5 » Antika Kitap

Süslü cildi ve suluboya resimleri ile dikkat çeken bir İstanbul kitabı

Alexander van MILLINGEN, Constantinople. Resimleyen, Warwick Goble, A.&C. Black, London, MCMVI [1906]. ix, 282, 8 s, 63 suluboya resim, 1 katlanır İstanbul haritası, 22.5 x 15.5 cm, desenli bez cildinde. Constantinople, Alexander van Millingen’in diğer çalışmalarına oranla popüler niteliği ve görselliği ön plana çıkaran İstanbul kitaplarının çok başarılı bir örneğidir. A. & C. Black Yayınevi’nin resimli dünya şehirleri dizisi için tasarlanan bu eser, bir yazar ile bir ressamı Dünya kültür tarihine damgasını vurmuş bir şehrin gündelik hayatı içinde buluşturmayı amaçlamaktadır. 19. yüzyılın sonunda bu tür şehir kitaplarında gravürün yerini fotoğraf alsa da, aynı kaynaktan çıkan fotoğraflar ve birbirinin tekrarı metinlerle sıkıcı olmaktan öteye geçemeyen seyahat kitaplarının düştüğü hataya düşmemiş, yayınevinin özgün projesi, Millingen’in metni ile Warwick Goble’in suluboya resimleri ile her zaman aranan ve beğenilen bir İstanbul kitabı basılmıştır. Millingen, 13 bölümden oluşan kitabın ilk 3 bölümünü şehrin Bizans dönemi tarihine ayırır. Sonraki 3 bölüm tamamiyle kara ve deniz surlarına ayrılmış ve bu savunma yapıları boyunca uzanan kapılar, askeri binalar, Bizans saraylarına ait kalıntılar incelenmiştir. Millingen kitabın 7. ve 9. bölümleri arasında Bizans kiliselerini inceler ve burada ele aldığı dini yapılar 1912’de yayınlanacak Byzantine Churches in Constantinople. their History and Architecture kitabın temelini oluşturur. 10.bölüm, Osmanlı İstanbul’uüzerine genel bir değerlendirme niteliğini taşımaktadır. Bu bölümde ağırlık noktası şehrin 19. yüzyıl sonunda kabuk değiştiren gündelik hayatıdır.Ahşap evler, sokaklar,kahvehaneler,giyim- kuşam,gelenekler ve farklı kültürlere mensup insanlar modernleşmenin yarattığı değişim sürecinde hayatının önemli bir kısmını İstanbul’da geçirmiş olan Millingen’in titiz gözlemleriyle anlatılır. 11. bölüm, şehrin nüfusunu oluşturan dinsel mozaiğe ayrılmıştır. İstanbul’da temsil edilen farklı inanç biçimleri, Ramazan ayına özgü gelenekler mezarlık ve türbe ziyaretleri, tekkeler ve dervişler, Rufai ve Mevlevi ayinleri, Hristiyan halkın, özellikle Protestan mezhebine mensup nüfusun gündelik hayatı modernleşme öncesi dönemle karşılaştırılarak yansıtılır. 12. bölüm değişim sürecindeki kadının toplumsal hayata katılış biçimlerini ele alır ve kitap bir “epilogu” ile son bulur. Millingen, Constantinople’da tarihsel topografyadan sosyal tarihe uzanan geniş bir konu yelpazesi içinde koca bir imparatorluğa başkentlik etmiş bir şehre hakettiği önemi vermiş, kendisinin de katıldığı bu zevkli kültür yolculuğu çağdaş bir şehir efsanesi yaratarak tamamlamıştır.

Details

Starting Bid: 1,500 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 250 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 300 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 8 » Antika Kitap

Kâtip Çelebi,'nin Târih-i Kostantiniyye ve Kayâsire, adlı eserinin kaynağı. Bizantolojinin kurucusu Hieronymus Wolf’un (1516-80) yayınladığı ve bilinen baskı ilk Bizans Tarihi kitabı. 1577 tarihli.

JOHANNES ZONARAS; Ioannis Zonarae Monachi, qui olim Byzantij Magnus Drungarius excubiaru[m] seu Biglae, & protosecretarius fuit: compendium historiarum, in tres tomos distinctum: quorum Primus agit de rebus Iudaicis, ab exordio mundi usq[ue] ad Hierosolymitanum excidium. Secundus, historiam Romanam, ab vrbe condita usq[ue] ad Constantinum magnum, breuiter complectitur. Tertius, imperatorum res
gestas, à Constantino magno usq[ue] ad obitum Alexij Commeni, tractat. Opus praeclarum, ac diu desideratum: nunc uerò demum liberatitate magnifici & generosi uiri D. Antonii Fvggeri, &c. & labore Hieronimi VVolfii, Graecè ac Latinè, quinq[ue] codicibus inter se collatis, quàm emendatissimè fieri potuit, in lucem editum. Singulis tomis sui additi sunt indices, & uariarum lectionum annotationes, Basilelae 1557. Basel, Hieronymus Wolf, Latince - Yunanca, çift kolon. 3 cilt bir arada 223, [36 s. indeks ve dipnotlar], 248, [22 s. indeks ve dipnotlar], 246, [20 s. indeks ve dipnotlar] sayfa, 1 gravür "INVIA VIRTUTI NULLA EST VIA" [Erdem için her yerde bir yol var]. Tamamıyla orijinal vellum deri olan cildin deri kapak üstlerine koruma amaçlı geçen yüzyıllarda ebru yapıştırılmış. (Arka cilt kapağı içinde ve birkaç sayfada minör kurt delikleri mevcuttur.) Gayet sıkı, düzgün cildinde. 34x23,5 cm.

Details

Starting Bid: 75,000 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 1,500 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 1,500 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 250 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 150 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 100 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning